Archiv pro měsíc: Listopad 2016

Co by nemělo chybět na nové instalaci Windows

čtečka PDF – https://get.adobe.com/cz/reader/

tisk do PDF – http://www.pdfforge.org/pdfcreator – při instalaci pozor na další SW!!

jednoduchý foto editor (zdarma pouze pro domácí použití) – http://www.irfanview.com/ – nestahovat ze stránky s českou doménou (.cz) – často obsahuje viry

antivir

  • pro domácí použití zdarma – https://www.avast.com/cs-cz/index
  • pro Windows 7 a výš Microsoft Essentials – https://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=5201

Kdo jsem

Firmu RichVaSoft jsem oficiálně založil 10. června 2003, ale činnosti kolem počítačů jsem se věnoval již o více než 10 let dříve.

V letech 1991 a 1992 jsem ještě v Brně sestavoval a oživoval počítače v jedné malé firmě a po přemístění do Strakonic počala éra zaměstnání v místní samosprávě a státní správě
Zde jsem spravoval sítě Novell, stanice nejprve s DOSem a nyní s Windows (postupně jsem prošel všemi verzemi) k tomu přichází Linux – ten pouze okrajově jako firewall.
Kromě správy sítí jsem se věnoval  i tvorbě programů. Od počátečních programů v Basicu na Commodore128 na VŚ, přes programy v PC-FANDu až k Delphi (a na Linuxu Kylix).

Dnes jsem, vzhledem ke svému zaměstnání, počítače upozadil a mám je především jako koníčka.

A protože nejen prací je člověk živ, tak si chodím zahrát volejbal a hodně chalupařím a věnuji se autíčkům té správné značky (Peugeot) v tom správném klubu.

Chybové kódy BIOS

Když počítač startuje po „studeném“ startu, BIOS základní desky nejprve detekuje interní hardwarovou konfiguraci a provádí autotest (power-on self-test – POST). POST se sestává z několika diagnostických testů základních funkcí napájení, základní desky, procesoru, vstup/výstuního řadiče, paměti (RAM), klávesnice a video komponent. Pokud narazí na chybu, dá ji najevo počtem (délkou) pípnutí reproduktoru.
Bohužel neexistuje standard pro tyto zprávy a proto se každý BIOS chová jinak. V následující tabulce je shrnutí nejpoužívanějších BIOSů a jejich hlášení.

Pokračování textu Chybové kódy BIOS